Evkaf İyilik Gönüllüleri’nden şiddet mağduru kadınlara destek.

Kıbrıs Vakıflar İdaresi ve Girne Belediyesi sponsorluğunda Girne Evkaf İyilik Gönüllüleri geçtiğimiz akşam Kadın Sığınma Evi yararına Girne Oda Tiyatrosu’nda bir dinleti gerçekleştirdi.

haber788-1

Kadınların maruz kaldığı şiddete dikkat çekmek ve Sığınma Evi’nde bulunan kadınlara yardım amacı ile gerçekleşen dinleti gecesinin sunuculuğunu Banu Özcan yaptı. Dinleti Sibel Taçay Demirpençe’nin Kadın Sığınma Evi hakkında bilgilendirmesiyle başladı. Ardından Güney Kıbrıs’tan geceye katkı koyan Katie Economidou, Ünsal Yaşlı ve Grup Arabent sahne aldı.

haber788-2

Yağmura rağmen ilginin olduğu gecede müzikle kadına şiddete yönelik farkındalık oluşturuldu. Geceye gönüllü destek koyanlar arasında Doğaç Soydemir ve ekibi de bulunuyordu. Performansların ardından gecenin sonunda etkinliğe katkı koyan sanatçılara Evkaf iyilik Gönüllüleri tarafından teşekkür belgeleri takdim edildi.

haber788-3

“Kadınlar maruz kaldıkları şiddeti ifade etmeye başladılar.”

Etkinlikle ilgili Girne Evkaf İyilik Gönüllüleri Girne Bölge Sorumlusu Oya Kutsal, “Kadına şiddet artmamış aslında. Kadınlar maruz kaldıkları şiddeti ifade etmeye başlamışlar.

haber788-4

Demek ki şiddete uğrayan kadınlar yapmaları gerekeni yapıyorlar artık. O zaman biz de yapmamız gerekeni yapmak zorundayız. Elimizden ne geliyorsa onu. Ben bir gece organize edebilirdim; onu yaptım. Katie ben şarkı söyleyebilirim dedi. Zara, piyano çalabilirim dedi.

Ünsal ve Grup Arabent biz de şarkı söyleriz dedi. Banu ben de sunarım dedi. Ayşe ve Sibel biz hayatımızı adarız dediler. Doğaç ben arkadaşlarımla yüreğimizi koyarız, sesinizi duyurmanız için çekim yaparız dedi. Hepimiz cebimizde ne varsa masaya koyduk bu gece. İnsan olarak insanlık görevimizi yerine getirdik. Bir avuç insan, yağmura rağmen, sorumluluk hissedip geldi. Bu gece yanımızda olanlar büyük bir duyarlılık gösterip geldiler. Hepimize çok teşekkür ederim. Sıra sizde…” dedi.

KAYNAK: Kıbrıs Haberci – 26.12.2019


Anasayfa

Haberlere Geri Dön