Kültürel alışverişler daima güzel adımlar atmaya vesile olur.

Lapta, Almanya'nın Georgensgmünd Belediyesi ile 'kültürel çatı' altında buluşuyor...

Almanya'nın Georgensgmünd Belediye Başkanı Ben Schmarz, Vakfılar İdaresi Müdürü Benter ile gerçekleştirdiği görüşmede, "Kültürel alışverişler daima güzel adımlar atmaya vesile olur" dedi.

Lapta Belediye Başkam Mustafa Aktuğ'un daveti, KKTC Bavyera Fahri Kültür Ateşesi Turgay Hilmi'nin ise katkılarıyla; Almanya'nın Georgensgmünd şehrinin Belediye Başkanı Ben Schwarz, eşi Teresa Schwarz, Belediye Orkestrası Şefi Jens Lohmüller ve eşi Melanie Lohmüller, KKTC'ye geldi.

Lapta Belediyesi ile 'kültürel bir çatı' altında işbirliği yapmak üzere KKTC'ye gelen Georgensgmünd Belediye Başkanı ve beraberindekiler, önceki akşam Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ, dün sabah ise Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter ile görüşme gerçekleştirdi.
Vakıflar İdaresi ile gerçekleşen görüşmenin ardından da, Almanya'dan gelen misafirlere Lefkoşa'nın tarihi dokusu tanıtıldı, daha sonra da Kıbrıs Postası'na bir ziyaret gerçekleştirildi.

Hilmi: "İlk konser Lapta'da" Ziyarete ilişkin Kıbrıs Postası'na bilgiler veren KKTC Bavyera Fahri Kültür Ateşesi Turgay Hilmi, misafirlerin, KKTC'de iki konser gerçekleştirme için hazırlık yaptığını ifade etti. Hilmi, ilk konserin Lapta'da gerçekleşeceğini kaydederek, İbrahim Benter ile gerçekleştirdikleri görüşmenin içeriğinin ise ikinci konserin Lefkoşa'da gerçekleşmesi konusu olduğunu ifade etti. Lefkoşa'daki konser 20-28 Temmuz'da Benter ile gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından, Lefkoşa'daki konserin, 2028 Temmuz tarihleri arasında Büyük Han'da gerçekleşmesine karar verdiklerini ifade eden Hilmi, "80 kişilik orkestra, Lefkoşa Büyük Han'da bir müzik ziyafeti verecek. Konserin geliri de bir hayır kurumuna bağışlanacak" dedi.

Benter: "Turgay Hilmi'ye minnettarız" Hilmi'nin ardından söz alan Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter ise, "Biz Turgay Beyle daha önce de bazı projelerde çalıştık. Yıllardır hayır işlerinde aktif olan Kıbrıslı bir kardeşimiz. Yıllarca Almanya'dan, Avrupa'dan; buraya birçok sosyal sorumluluk projesi desteği getirdi. Ona minnettarız" dedi. Projenin çok güzel olduğunu ve güzel bir müzik şöleni gerçekleşeceğini kaydeden Benter, Almanya'dan gelen misafirlere teşekkür etti.

Schwarz: "Şehirden çok etkilendik" Georgensgmünd Belediye Başkanı Ben Schwarz da açıklamada bulunarak, "Şuana kadar gördüğümüz misafirperverlikten, tarihi mekanlardan çok etkilendik. Şehrin içinde gördüğümüz küçük kafeler, sokaklar, belediye pazarı... Hepsi çok etkileyici" dedi. "Kültürel alışverişler daima güzel adımlar atmaya vesile olur" Vakıflar İdaresi ile işbirliği yaparak, muhtaç insanlara yardım etmenin kendileri için özel bir görev olduğunu kaydeden Schwarz, "Kültürel alış-verişler daima güzel adımlar atmaya vesile olur. Benter'den de alacağımız destekten motive oluyoruz. Bu bizi daha da iyi adımlar atmaya teşvik ediyor. Böyle bir imkan tanındığı için teşekkür ediyoruz" dedi.

Görüşmenin ardından Benter ve Schwarz, birbirlerine kültürel hediyeler taktim ettiler.

KAYNAK: Kıbrıs Postası | Ertuğrul Şenova - Rahmican Çalışkan | 02.11.2019

haber752


Anasayfa

Haberlere Geri Dön