TC Vakıflar Ziyaret1

Yeniden yapılandırma süreci başlatan Kıbrıs Vakıflar İdaresi'ne Türkiye Vakıflar Genel Müdürlüğü destek verdi.

Vakıflar'a Tam Destek !

Türkiye Vakıflar Genel Müdürlüğü, yeniden yapılandırma sürecine başlayan Kıbrıs Vakıflar İdaresi'ne (KVİ), yapılacak çalışmalar için tam destek verdi.

Türkiye Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden 3 kişilik uzman heyet, KVİ'i ziyaret ederek, kurumda 5 gün süren incelemelerde bulundu.

Türkiye Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden Yatırım Emlak Daire Başkanı Musa Akdeniz, Strateji Geliştirme Daire Başkanı İbrahim Polat ile İmar ve Kadastro Müdürü Yusuf Çatal'dan oluşan heyet, Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter ve personel ile görüşmeler yaptı. Heyet temaslarının sonunda, yapılması gerekenlerle ilgili bir rapor hazırlayacak.

Türkiye Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün, Vakıflar İdaresi'ne, yeniden yapılandırma sürecinde, mali ve teknik açıdan desteğinin süreceği ve deneyimlerini paylaşacağı belirtildi.

"Verimli bir çalışma oldu"

Temaslarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yatırım Emlak Daire Başkanı Musa Akdeniz, tüm işlerin sistem üzerinden yürütülmesini sağlayacak bir yapının KVi'de de kurulması için çalışma yaptıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bizim Türkiye'de uyguladığımız, şu anda işleyen, bütün işlerimizi dinamik olarak yazılım üzerinden yürüttüğümüz bir sistemimiz var. Aynı sistemi burada yapabilir miyiz, buraya yapmak için ne yapmamız gerekiyor, bu çalışmaları yaptık. İyi ve verimli bir çalışma oldu. Bu konudaki çalışmalara bundan sonra da devam edeceğiz. Burada da işlerin sistem üzerinden yürütülebilmesini sağlayacak yapıyı buraya kurmayı ortak kanaat olarak bildirdik. Çalışmalar devam edecek."

"Her türlü destek verilecek"

Strateji Geliştirme Daire Başkanı İbrahim Polat da, Vakıflar İdaresi'nin yeniden yapılandırılması konusundan her türlü desteği vereceklerini belirterek, şunları söyledi:

"Çeşitli kanunlarınız var ama bunların en önünde vakıf hukukunun gelmesi gerekiyor. Yapılacak işleri vakıf hukuku çerçevesinde temellendirilip, ondan sonra da diğer düzenlemelerin yapılması gerekiyor.

Bu konuda bizim ciddi bir tecrübemiz var, yıllarca bu konulardada çalışıldı. Türkiye Cumhuriyeti olarak da Kıbrıs Vakıflar İdaresi'nin yeniden yapılandırılması konusunda elimizden gelen bütün desteği vereceğimizi beyan ediyoruz." 

Polat, öncelikle yapılması gereken işlerle ilgili olarak da şunları aktardı: 

"Şu anki sistem web tabanlı bir sistem değil. Çeşitli veriler girilmiş ama daha fonksiyonel olabilmesi için insan kaynakları, muhasebe, taşınır ve taşınmaz mal sistemlerinin hayata geçirilmesi gerekiyor. Ayrıca banka ile entegrasyon sağlanıp, kiraların banka üzerinden tahsil edilmesi, tapu ile entegre olup tapu bilgilerini sistemin online olarak alınması, bilgi işlem alt yapısının yenilenmesi de gerekli."

 

Haberlere Geri Dön