Toplumda yanlış bir algı var: 1.5 milyon sterlin gasp edilen Vakıf malları için verildi

Vakıf mallarının İngilizlerin İdaresinde olduğu dönemlerde kira bedellerini de İngilizler kararlaştırıyordu. Uzun seneler İngiliz İdaresi vakıf mallarının kiralarını çok düşük tuttu. O zamanlar da Türk toplumunun binalarının (okullar, hastaneler, camiler, vb) tamirleri gibi birçok ihtiyacını da vakıflar karşılamaktaydı. 

İngiliz İdaresi kiraları çok düşük tuttuğu için, gelirler yetersiz kalmış ve Türk bölgeleri bakımsız kalmıştır. İngiliz İdaresi hata yaparak düşük tuttuğu kira gelirleri sonucu ortaya çıkan bina hasarlarının tamirlerini gerçekleştirmek üzere, hatalarını kabul ederek Türk Yönetimine 1.5 milyon sterlin vermiştir. Söz konusu imzalanan metin ise 1960 anlaşmasında ‘Appendix U’ diye geçmektedir ve bu paranın ne olarak verildiği de metin içerisinde yer almaktadır. 

Toplum içindeki bu para ile ilgili yanlış algı ise, verilen paranın gasp edilen Vakıf Malları için verildiği ve o malları geri alamayacağımız yönündedir. Hukuk kurallarına aykırı bir şekilde yapılan işlemler ancak mahkemelerde düzeltilebilinir. 
Para vererek çözülmez. 

Uluslararası hukuka göre Dr. Küçük’ün ve Rauf Denktaş’ın gasp edilen Vakıf Malları karşılığında para alma salahiyeti zaten yoktu.

28.06.2019

haber671


Anasayfa

Haberlere Geri Dön