haber512-4

Kıbrıs Vakıflar İdaresi, Arabahmet İyilik Evi, Lefkoşa Polis Müdürlüğü Suç Önleme Hizmetleri ve YDÜ Sosyal Hizmetler Bölümü Öğretim Üyesi Barış Başel’in, aile ve çocuk gelişimine yönelik ortak çalışması “İyilik Çemberi” projesi, ailelerin yoğun katılımıyla Arabahmet İlkokulu’nda başladı.

Arabahmet Bölgesi'nde sosyal bir dönüşüm gerçekleştirmek, insanların yaşam kalitesini arttırmak, suç ve riskli davranışlar ortaya çıkmadan, koruyucu ve önleyici hizmetleri oluşturmak, bölge çocuklarını merkeze alarak aile yapısını güçlendirmek ve daha sağlıklı bir aile ortamında büyümelerini sağlamak amacıyla başlatılan “İyilik Çemberi” projesi altı hafta sürecek.

Arabahmet İlkokulu’nda gerçekleşen ilk bilgilendirme eğitimine İyilik Evi Direktörü Faik Uzuner, Aile – Çocuk Gelişim Uzmanı Banu Saadet Altuğ, Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel, Lefkoşa Polis Müdürlüğü Suç Önleme Hizmetleri Şube Amiri Erkan Ersözlü, Okul Müdürü Ayla Dalgalan, Polis Memuru ve Psikolog Zeliş Selışık, 50’ ye yakın öğrenci velisi ve YDÜ Sosyal Hizmetler Uzmanı Bölümü’nden 10 öğrenci katıldı.

Eğitimciler ve uzmanlar, proje kapsamında kendilerini tanıtarak projenin nasıl ve ne amaçla başladığı ve aktarılacak konuların neler olduğu ile ilgili aileleri bilgilendirdi.

Program Kapsamında Aile ve Çocuklara Eğitimler Verilecek

Proje ile ilgili olarak elde edilen bilgilere göre; çocukların fiziksel, duygusal ve sosyal gelişimleri önündeki şiddet, zararlı alışkanlık, güvenli teknoloji kullanımı, güvenli ve riskli davranış, kendini ifade etme becerileri, öfke kontrolü, trafik ve itfaiye konularında eğitim alması sağlanacak. 
Ailelere verilecek eğitim programları ise, aile içi etkili iletişim, çocuk hakları, bağımlılık, çocuk ve ergenlerde riskli davranışlar, güvenli teknoloji kullanımı, trafik ve yangın konularından oluşacak.

Altı hafta sürecek programdan, salı günleri saat 19.00’da aileler, programın hafta içerisine yayılacak kısmından ise çocuklar yararlanacak.

24.03.2019

haber512-2   haber512-1   haber512-3

 

Anasayfa

Haberlere Geri Dön