‘Park’ ve ‘arkeoloji’nin bileşeninden meydana gelen “Parkeoloji” Çocuk Etkinliği, Taşkent Doğa Parkı Aktivite Merkez’inin ev sahipliğinde, Vakıflar Arabahmet İyilik Evi çocuklarıyla buluştu.

Eğitmenliğini, Arkeologlar Demet Karşılı, İsmet İşlem, Çınar Karal ve Sanat Tarihçisi Simten Güleç Kişmir’in yapmış olduğu projede, arkeoloji ve tarihi eserler ile bunların nasıl korunabileceğine yönelik verilen teorik eğitimin yanı sıra, çocuklarla uygulamalı olarak kazı çalışması faaliyeti de gerçekleştirildi.

Oluşturulan yapay kazı alanında oldukça renkli anlar yaşanırken, çocuklar kendilerine verilen uzman araç gereçlerle tıpkı birer arkeolog gibi kazı alanında çalışma yapıp, bulmaları için önceden yerleştirilen imitasyon eserleri toprağın altından özenle gün yüzüne çıkarttılar.

Vakıflar Arabahmet İyilik Evi, çocukların sosyal ve zihinsel becerilerinin geliştirildiği, drama, spor, müzik, el sanatları, bilişim, doğa ve ekoloji eğitimi gibi ücretsiz etkinliklerin gerçekleştirildiği bir aktivite merkezi. İyilik Evi Koordinatörü Faik Uzuner “parkeloji” etkinliğinin önemine değinerek, bu organizasyon ile çocukların adanın kültür mirası konusundaki hassasiyetlerinin geliştiğini ve bu alanda gelişen duyarlılığın bilinçsel kazanımlarını çocuklara aşılamayı amaç edindiklerini belirtti. Ayrıca bu etkinlikte kendilerine destek veren Gençlik Dairesi görevlisi Ferah Racioğlu’na teşekkürlerini sundu.

Öte yandan aynı etkinliği 6 yıl boyunca “Kanser Araştırma Vakfı” için düzenlediklerini dile getiren Parkeoloji Çocuk Etkinliği Koordinatörü Demet Karşılı, bu yılda etkinliklerine ev sahipliği yaparak destek veren Taşkent Doğa Parkı’na ve çocuklara uygun iki adet elek sistemi hediye etmelerinden ötürü Kıbrıs Vakıflar İdaresi’ne teşekkürlerini iletti.

13.08.2018

haber382-1   haber382-2
     
haber382-3   haber382-4

 

Anasayfa

Haberlere Geri Dön