Vakıfların, kuruluşunun 447. yıldönümü ve İngilizlerden Kıbrıs Türk halkı tarafından devralınışının 62. yıldönümünün, etkinliklerle kutlandığını belirten Benter, Vakıflar İdaresi olarak önümüzdeki günler içerisinde bu önemli günü kutlayacaklarını söyledi.

Benter, “bu vesileyle Vakıfları kuran atalarımızı, nenelerimizi, dedelerimizi saygıyla rahmetle anıyoruz. İngilizlerden Türklere geçen Vakıflar dairesi 15 Nisan 1956’da çok çetin mücadeleden sonra kurulmuştur. Bu mücadeleyi veren Dr. Fazıl Küçük ve arkadaşlarına da saygı ve rahmetle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

Vakıflar İdaresi’nin 447 yıldır toplumun hizmetinde çalıştığını söyleyen Benter, 447 yıldır Vakıflar İdaresi’nin sosyal sorumluluk projeleri yaptığını, fakirlere sahip çıktığını, okuyamayan çocukları- gençleri okuttuğunu, engellilere sahip çıktığını, evi olmayanlara ev yaptığını, hastane yaptığını kısacası her türlü probleme çare olduğunu söyledi.

Bugün de Vakıflar İdaresi’nin dimdik ayakta olduğunu kaydeden Benter, “yaptığımız birçok yeniliklerle çalışmalarımız artarak devam ediyor” diyerek 447. Yılı kutlama törenleriyle ilgili bilgi verdi.

Yarın saat 14.00’de Taşkınköy’de Dr Fazıl Küçük Parkı’nda 3. İyilik festivalinin yapılacağını aktaran Benter, “Herkesi bu festivale davet ediyoruz. İyilik ile ilgili birçok faaliyet olacaktır. Özellikle çocuklarımızı ve gençlerimize yönelik programlarımız olacaktır. Herkesi bekliyoruz” dedi.

Pazar günü sabah saat 11.00’de Girne Kapısı’nda başlayacak Vakıf Şehir Lefkoşa turunun düzenleneceğini de belirten Benter, yürüyüşe Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Tufan Erhürman, TC Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ve Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem’in de katılacağını ve bu yürüyüşün ilk defa yapılacağını kaydetti.

“Bu yürüyüşü birçok amacı vardır. Bir tanesi de Lefkoşa’da binden fazla var olan vakıf eserlerini ortaya çıkarmaktır, tanıtmaktır. Hem Kıbrıs içerisinde hem de yurtdışında tanıtmaktır. Çünkü Kıbrıs bir Vakıf Adası’dır, Lefkoşa da bir vakıf şehridir. Hem bu eserlerimizi tanıtmak istiyoruz aynı zamanda da vakıf ruhunu tanıtmak istiyoruz” diyen Benter, “Vakıf ruhu karşılık beklemeden iyilik yapmaktır” şeklinde konuştu.

Vakıf turu projesini ortaya çıkaran TC Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’na, Vakıflar Dairesi Genel Müdürü Adnan Ertem’e de teşekkür eden Benter, Mustafa Kasapoğlu ve emek veren diğer çalışanlara da teşekkür etti.

13.04.2018

haber318-2

haber318-1   haber318-3


Anasayfa

Haberlere Geri Dön