haber306

“Milli mesele haline getirilmeye çalışılıyor”

Mal sahibi Vakıflar idaresi ile Dome Hotel’i işleten şirket arasındaki 10 yıllık sözleşmenin bitimine sayılı günler kala, konuyla ilgili olarak basında yapılan yayınlarda da artış olduğu gözleniyor. Özellikle 4’lü koalisyon hükümetinin kurulmasının ardından kira sözleşmesinin yenilenmesi gerektiğini daha fazla dile getiren otel yöneticileri, sözleşmenin yenilenmemesi halinde bile oteli terk etmeyeceklerini, “mücadele” edeceklerini her fırsatta dillendiriyor. Bir başka deyişle, otel idarecileri olayı toplum katında “milli bir mesele” haline getirmeye çalışmakta, buna karşın, Haberal Kıbrıslı Gazetesi olarak ulaştığımız bilgiler, otel yöneticilerinin birtakım sorulara yanıt vermesi gerektiğini ortaya koymaktadır.

Günlük kâr 500TL civarında mı?

Otelin 10 yıl boyunca elde ettiği toplam gelirin 70 milyon TL, yapılan harcamaların 68 milyon TL dolayında olduğu doğru mudur? Yani otelin günlük kârı 500TL civarında olduğu doğru mu? Vakıflara verilen kâr payı günde 100TL olduğu doğru mu? Durum bu ise, bu otelin başarılı bir model veya işletme olduğu söylenebilir mi? Otele gerekli yatırımlar yapılmadığı için binanın statik ve mimari olarak kötü durumda olduğu doğru mu? Mal sahibi Vakıflar İdaresi’ne otelin tamamı için ödenen aylık kiranın normal bir dairenin kira bedeli kadar olduğu doğru mu? Otel yöneticileri, “kira sözleşmesi yenilenmese bile burayı terk etmeyeceğiz, işletmeye devam edeceğiz, bu konuda mücadele edeceğiz” derler iken, bu durumda, mal sahipleriyle kiracılar arasında imzalanan kira sözleşmelerinin anlamı nedir?

Asıl amaç peşkeş mi?

Yapılan kira sözleşmelerini onaylama yetkisi Vakıflar Yönetim Kurulu’nda olduğuna göre, hedef olarak Genel Müdürün alınmasının nedeni nedir? Otel yöneticileri ve birtakım gazeteciler, asıl amacın Dome Hotel’in peşkeş çekilmesi olduğunu sıklıkla vurguluyor. Genel Müdürün böyle bir niyet ve düşünce olmadığını belirtmesine karşın bu ifadelerin kullanılmasının nedeni nedir? Otel yöneticilerinin elinde toplumun bilmediği bir bilgi mi var? Otel yöneticilerinin otel gelirinin yüzde 10’unu sendikaya aktardığı doğru mu? Otel yönetiminin, otel gelirinin yüzde 10’unu sendikaya aktardığı ve vergi kaçırarak bu miktarın vergisini devlete ödemediği doğru mu? Otel yönetimi 10 yıl boyunca kaç emekçiyi işten çıkardı? Otel yönetiminin 10 yıl boyunca mal sahibi Vakıflara ödediği miktar kadar bir parayı, harcırah olarak üst düzey yöneticilerine ödediği doğru mu?

Tüm sorular yanıtlanmayı beklerken, halk içerisindeki merak da günden güne daha fazla artıyor…

 

KAYNAK: Haberal Kıbrıslı – 21.03.2018

Anasayfa

Haberlere Geri Dön