Haber304

Vakıflar İdaresi Müdürü İbrahim Benter, Dome Otel’de süren yönetim modeline ilişkin eleştiriler ile kendisinin Vakıfların ortak olduğu oteli kumar baronlarına peşkeş çekeceğine dair iddiaları keskin bir dille yanıtladı.

“10 yılda Cirosu 70 milyon TL olan Dome’un Vakıflar’a geliri günde 100 TL” diyen Benter, ideal yönetim modeli denen Dome’daki durumun ne Vakıflar idaresi için ne de ortaklık modelinde yer alan işçilerin şirketi için umut vermediğini, bunun somut ve apaçık olduğunu ifade etti.

Vakıflar İdaresi Müdürü İbrahim Benter, Dome Otel’de süren yönetim modeline ilişkin eleştiriler ile kendisinin Vakıfların ortak olduğu oteli kumar baronlarına peşkeş çekeceğine dair iddiaları keskin bir dille yanıtladı.

“10 yılda Cirosu 70 milyon TL olan Dome’un Vakıflar’a geliri günde 100 TL” diyen Benter, ideal yönetim modeli denen Dome’daki durumun ne Vakıflar idaresi için ne de ortaklık modelinde yer alan işçilerin şirketi için umut vermediğini, bunun somut ve apaçık olduğunu ifade etti.

BRT ekranlarında konuşan Benter “Bizim Vakıflar olarak iki görevimiz var: Biri, vakıf mallarına sahip çıkmak. Otel ise otele sahip çıkmak: yani yıkılmasın, harabe olmasın.. İki: o vakıf malından mesela otelden gelen kiralarla topluma faydalı işler yapmak, projeler üretmek… Dome’da bu ikisini de başaramadık. 10 yılda Cirosu 70 milyon TL olan Dome’un Vakıflar’a geliri günde 100 TL. Çünkü 68 Milyon TL zarar etmişler. Nesi başarılı bu modelin! Uzmanlara göre bina viran, yatırım yok. Gelir de yok... Çalışanlar da fayda alamıyor. O halde Dome kime göre iyi bir model. Bunu bize anlatacak biri var mı?” diye sordu.

Beş senedir hiçbir şirkete kumar amaçlı yer kiralanmadığını, şimdi Dome Otel’e ilişkin Vakıfların ve bizzat kendisinin oteli kumar baronlarına peşkeş çekeceğinin iddia edildiğini kaydeden Benter, “birilerinin çıkıp da bana yönelik ‘otel baronlara peşkeş çekiliyor’ demesi ciddi bilgisizlik olsa gerek. Çünkü beş senedir olup biteni araştırmamışlar. Ya da art niyetleri var” dedi.

“Beş senedir hiçbir şirkete kumar amaçlı yer kiralanmadı…”

Benter şöyle konuştu; “Geçmişte hem devlet hem vakıf arazileri pek çok yanlış yere peşkeş çekilmiş. Bugün Girne’ye ve ya Kuzey sahillerine gidildiğinde denize girilebilecek bir yer yoktur sizler bizler için.. Adam başı 100 lira vermeye halimiz de yok çünkü… Bunun nedeni vakıf ve devlet arazilerinin zamanında peşkeş çekilmesidir. Kumar oynatacak otellere ve sair…

Bu kumar baronları dedikleri insanlara kim ilk defa karşı çıktı? Ve biz geldik geleli beş senedir hiçbir şirkete kumar amaçlı yer kiralanmadı. Şimdi birilerinin çıkıp da bana yönelik ‘otel baronlara peşkeş çekiliyor’ demesi ciddi bilgisizlik olsa gerek. Çünkü beş senedir olup biteni araştırmamışlar. Ya da art niyetleri var.”

“Hiçbir uzman 70 milyon cirodan 2 milyon TL kar öngörmüyor. Dome’da kararı yeni yönetim kurulu verecek…”

Dome’da sürmesi istenen yönetim modeline ilişkin ise Benter şu değerlendirmeyi yaptı; “Öte yandan Dome otel için ideal bir yönetim model diyorlar.. Yani Vakıflarla işçilerin kurduğu şirketle bir ortaklık diyorlar ve böyle devam etmesi isteniyor. Bunun kararını yeni atanacak yönetim kurulu verecek. Başka kimse veremez. Bizim Vakıflar olarak iki görevimiz vardır. Biri vakıf mallarına sahip çıkmak. Otelse otele sahip çıkmak: yani yıkılmasın, harabe olmasın. İki: o vakıf malından mesela otelden gelen kiralarla topluma faydalı işler yapmak… Dome konusunda son 10 senedir bu iki amacımızı gerçekleştirebildik mi sormak lazım.

İlki binayı korumak. Uzmanların ortaya koyduğu tabloya göre binanın durumu iyi değil. Gerekli yatırımlar, bakımlar yapılmamış . Çok ciddi sorunlar var.. Demek ki biz birinci amacımızı yerine getiremedik. İkinci amacımız olarak da gelir alarak topluma faydalı işler de yapamadık. Orada br kar ortaklığı yapılmış yani işletmenin karından bizde yüzde 30 kar verilecek diye anlaşılmış. Bu kadar zaman içinde otel 10 yılda 70 milyon ciro yapmış 68 milyon da masraf göstermiş. 2 milyon kar etmiş öyle mi? Şu halde Vakıflar olarak biz günde bir 100-200 TL civarında para ödendi.. Koskoca otelin vakıflara geliri günde 100 TL. Hiçbir uzman 70 milyon cirodan 2 milyon TL kar öngörmüyor... demek ki burada yani başarılı bir işletme alarak anlatılan durum aslında rakam olarak da başarılı değil.. Ve vakıflar buradan gereken faydayı alamıyor ve orada çalışan işçilerin şirketi de fayda alamıyor. Bu paralar nereye gitti? Büyük bir soru işareti var burada... Dolaysıyla başarılı örnek bir işletme denilen şeyi anlayamıyoruz. Bina viran ve gelir de yok... Çalışanlar da fayda alamıyor. O halde bu kimin faydasına ve kime göre iyi bir model…”

“Vakıf malı toplumun malıdır. Gereken kirayı ödeyeceksin ve biz de onunla topluma proje üreteceğiz”

“Ayrıca konu sadece Dome meselesi de değil… Büyük şirketler oteller vs. Bunlar şuna alıştı: Vakıf malını bedava alacağız, birilerine de rüşvet vereceğiz ve kullanacağız. Şimdi bunlara hayır dendiğinde güçlerine gidiyor. Çünkü birine telefon ederek işleri çözüyorlardı. Binlerce dönüm vakıf arazilerini… Bizim için önemli olan doğruyu yapmaktır. Vakıf malı toplumun malıdır. Gereken kirayı ödeyeceksin ve biz de onunla topluma proje üreteceğiz... Bu kadar basit. Dome ilişkin de yeni yönetim kurulu geldiğinde bilgi isteyecek. Biz de son 10 yılın bilgisi budur, Bina budur, ciro budur, aldığımız budur diyeceğiz. Yönetim kurulu kararını verecek. Vakıfların hakkı demek toplumun hakkı demek…”

KAYNAK: KIBRIS POSTASI - Vatan MEHMET 

18.03.2018

Anasayfa

Haberlere Geri Dön