Bugüne kadar teğet geçilen KKTC’deki Osmanlı vakıf eserleri tur operatörlerinin güzergahına dahil ediliyor. Her iki ülkenin yetkililerince hazırlanan ortak projede şimdiye kadar 50 rehbere eğitim verildi.

 Haber294-1

Vakıf nedir? Sahip olunan bir maddi varlığı hiçbir karşılık beklemeden Allah rızası için hayırlı bir amaca tahsis etmektir. Osmanlı bir vakıf kültürüydü, hatta bir vakıf imparatorluğuydu denilse yeridir. Ortadoğu’dan Balkanlara, Anadolu’dan Afrika’ya devasa bir coğrafyaya yayılmış vakıf haritası vardır Osmanlı’nın. Dağdan kar getiren vakıflardan, yaralı leylekleri tedavi eden vakıflara, insan onurunu koruyan vakıflardan, sokakları temizleyen vakıflara kadar binlercesi medeniyetimizin ‘iyilik’ haritasındaki yerini almıştır. Banilerinin tek gayesi ise ‘Allah rızası’nı kazanmaktı. Bugün bile, yeniden ayağa kaldırılan vakıf eserler sayesinde banilerine dua gönderilmiyor mudur?

Günümüzde işin bir de turizm yönü var. Vakıflar ülkemiz sınırları içinde oluşturulan tüm turizm programlarının da en önemli uğrak noktaları arasında. Bu konuda 2014’ten bu yana, Turizm Bakanlığı’ndan kokartlı profesyonel tur rehberlerine (Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce) düzenli eğitimler verilerek, ziyaretçilere doğru bilgilerin aktarılması sağlanıyor. 

Ancak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Osmanlı vakıf eserleri Türkiye’dekiler kadar şanslı değildi. Zira, adadaki tur rehberleri, Osmanlı eserlerini teğet geçip, ziyaretçileri Barbarlık Müzesi ve Yeşil Hat’ta götürdükten sonra ‘Lefkoşa bu kadar’ diyerek (genellikle) geziyi sonlandırıyorlardı. İşte bunu fark eden Vakıflar Genel Müdürlüğü, KKTC Vakıflar İdaresi Genel Müdürlüğü ile irtibata geçerek yeni bir çalışma başlattı ve Lefkoşa için Osmanlı eserlerini de kapsayan farklı bir güzergah oluşturuldu. Çalışmaya, her iki ülkenin yetkili kurumlarının dahil olmasıyla bugüne kadar 50 rehber eğitildi. Eğitimler devam edecek.

Haber294-2

15 NİSAN’DA BAŞLIYOR

Geçen günlerde, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun da katılımıyla tanıtımı yapılan ‘Alternatif Kıbrıs Rotası’nda bundan böyle Osmanlı ve diğer kültür miraslarını da kapsayan 26 nokta ziyaretçilere tanıtılacak. 15 Nisan’da ise, Türkiye ve KKTC’den yetkililerin katılımı ile yeni rotada ilk resmi yürüyüş yapılacak. 

PROJE NEDEN ÖNEMLİ

Peki bu çalışmalar niçin yapılıyor? 

Bir: Büyük bir medeniyetin mirasçısı olarak vakıf kültürünü yaşatmak, bu coğrafyanın evlatlarının görevi.

İki: Lefkoşa’nın aslında bir vakıf şehri olduğu vurgulamak  ve ülke turizmine katkıda bulunmak. 

Üç: Bugüne kadar KKTC’de teğet geçilmiş Osmanlı eserleri yeniden görünür kılmak için...

Eğer bir vakıf eserin içindeyseniz bilmelisiniz ki yalnızca bir kubbenin altında değil; büyük ve özgün bir öykünün ortasında duruyorsunuzdur.

İşte bu medeniyet öyküsüne KKTC’deki Osmanlı eserlerini ziyaret edenler de dahil olacak. 

KKTC’de yeni oluşturulan kültür rotasında, Ada’daki tüm kültür ve medeniyetlere ait eserlere yer verildi. Yani rotada Lefkoşa’da bulunan Osmanlı Kültür varlıklarıyla birlikte Venedik, Luzinyen medeni-yetlerine ait 26 tarihi lokasyon yer alıyor. 

 

KAYNAK: Star / 06.03.2018  

Anasayfa

Haberlere Geri Dön