haber16

İbrahim Fadıl Benter’in Kıbrıs Vakıflar İdaresi Müdürlüğüne atanmasının ardından vakıflarda yeniden yapılanma süreci başladı. Bu amaçla bugün tanıtım toplantısı düzenlenerek, Vakıflar İdaresinde ortak payda ve stratejik planlama süreci hakkında bilgi verildi. 

Başbakan Sibel Siber de toplantıya katılarak, vakıf mallarını en iyi şekilde değerlendirmek ve çalıştırmak gerektiğini söyledi.

Vakıflar İdaresi’nin kuruluş amacına uygun işlerlik kazanması ve yeniden verimli çalışabilmesi için DAÜ ile Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı Tepav’ın işbirliğinde stratejik planlama çalışması için somut adımlar atılıyor.

Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Fadıl Benter, geçtiğimiz hafta BRT’ye yaptığı açıklamada kurumda ilk işin varolan sorunların tespiti olduğunu şu sözlerle belirtmişti.

Benter, “Vakıflar nerde, problemleri nedir? Bunu da başarmak için DAÜ ile bir protokol imzaladık. Oluşturulan komitede 4 profesör yer alıyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı TEPAV kurumları inceleyerek, problemleri ortaya çıkarır ve çözüm tavsiye etmekte. DAÜ ile TEPAV bizimle çalışarak önümüzdeki bir kaç ay içerisinde vakıfların incelemesini yapacak. Problemlerimizi nasıl çözeriz diye bir rapor hazırlanacak. Çalışmalar şuan başladı” dedi.
Benter’in bu açıklamasının ardından bugün Kıbrıs Vakıflar İdaresinin ortak payda ve stratejik Planlama Süreci tanıtımı düzenlendi.

Lefkoşa’da tarihi Bedesten Kilisesinde yer alan tanıtımda Vakıflar İdaresi için yapılacak çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verildi.

Vakıflar İdaresi’nde yeniden yapılandırmada ana hedef  olarak personelin eğitilmesi, eksikliklerin giderilmesi ve güncel teknolojik gelişmelerden yararlanılması belirlendi.

Tanıtım toplantısına katılan Başbakan 450 yıllık vakıf tarihinin önemine işaret ederek, vakıf mallarının en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
Siber, “Vakıf mallarını en rantabıl şekilde değerlendirmek bizim boynumuzun borcudur. Projeyle amaçlanan vakıf mallarının nasıl daha iyi çalıştırılabileceğidir. Bu Değerli ve anlamlı bir adımdır”dedi.

Devletin bütün varlıklarının verimlilik ilkesi temelinde değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Başbakan Siber, yaşamın her alanında verimliliği, iç huzuru sağlayarak ileriye doğru adım atılabileceğini belirtti.

Başbakan Siber Siber, ülke mirasına sahip çıkarak bunun gelecek nesillere aktarılması gerektiğini vurguladı.

Başbakanın konuşmasının ardından Vakıflar İdaresi İnşaat Şubesinin faaliyetleri hakkında şube Müdür Vekilli Kerime Darbaz bilgi verdi.

Toplantıda daha sonra DAÜ ve TEPAV temsilcileri Vakıflar İdaresi’nde yeniden yapılandırma projesinde izlenecek yol haritası hakkında sunum yaptı.

Haberlere Geri Dön