EVKAF: Kemal Altuncuoğlu’nun kira bedelleriyle ilgili yaptığı açıklama doğru değil.

EVKAF, Esnaf ve Sanatkarlar Merkez Birliği Başkanı Kemal Altuncuoğlu’nun, EVKAF’tan dükkan ve ev kiralayanların, kiralarının sterlin olduğuna dair yaptığı açıklama ile ilgili olarak kamuoyuna açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Kemal Altuncuoğlu‘nun, Kıbrıs Vakıflar İdaresi'nin kira bedellerini sterline çevirdiği yönündeki açıklaması doğruyu yansıtmamaktadır” denildi.

haber1793

Kıbrıs Vakıflar İdaresi (Evkaf), Esnaf ve Sanatkarlar Merkez Birliği Başkanı Kemal Altuncuoğlu’nun “Evkaf'tan dükkan ve ev kiralayanların kiraları sterlin oldu” yönündeki açıklaması ile ilgili açıklama yaptı.

Evkaf’tan yapılan açıklamada, Kemal Altuncuoğlu‘nun, Evkaf'ın kira bedellerini sterline çevirdiği yönündeki açıklamasının doğruyu yansıtmadığı belirtildi.

Konuyla ilgili Evkaf’tan yapılan açıklama şu şekilde:

“Kurumun zarar görmemesi, hayır faaliyetlerine devam edebilmesi için geçmişte değerinin çok altında bir bedelle gerçekleştirilen kira kontratları, sözleşmelerin sona ermesi nedeniyle güncelleniyor. Bu güncelleme de tüm şartlar göz önünde bulundurularak rayiç bedellerin çok altında rakamlarla yapılıyor. 

Şehir merkezlerindeki dükkanlar için aylık bin TL kira ödeyenler var. Aylık 100 TL kira ödeyen işyerleri olduğu, uzun vadede de bu durumun kuruma ve kurumun hayır faaliyetlerine zarar vereceği ortadadır. Bu sebeple sözleşmesi biten kiracılara belirli oranlarda artış yapılması gayet normal bir durumdur.

Evkaf, kuruluş amaçları doğrultusunda hayır faaliyetlerini düşünen, esnafın yanında duran, yani herkesi düşünerek makul çözümler ortaya koyan bir anlayışa sahiptir”

KAYNAK: Kıbrıs Postası – 29.04.2023

 


Anasayfa

Haberlere Geri Dön