Evkaf'ın Katkılarıyla Cengo Püsküllü Parkı’nda teknolojik kerpiç uygulaması Hayata Geçirildi

Nemi dışarı atan, ısıyı tutan ve kolay bulunan bir malzeme olan kerpiç, özünde toprak olduğu için sağlık açısından da faydaları bilinen ve günümüzde kültürel miras olarak kabul edilen doğal bir uygulamadır.

Cengo Vakfı tarafından Girne Püsküllü bölgesinde çocuklar ve gençler için yürütülen park ve aktivite alanı projesi ile kerpiç uygulamalara son derece önem verilmiş, bir ilke imza atılmıştır.

800m2 lik bir alana yapılan büfe, engelli wc ve depo gibi detayların ‘Teknolojik Kerpiç’ olarak adlandırılan sıkıştırılmış toprak ile geliştirilmesi sonucunda öze dönüş noktasında önemli bir yol açılmıştır.

Kıbrıs Vakıflar İdaresi de sağlık ve kültürel miras yönünden son derece önemli olan bu projeye katkı sağlayarak, sadece düne değil, aynı zamanda bugünlerimize de sahip çıkabilmeyi hedefliyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, inşallah biz kerpiç konusunda bir yol açacağız. Köylerimizdeki insanlarımız borç altında ezilmeden kendi evini yapabilecek, ifadelerini kullanarak emeği geçen herkese teşekkür etti.

29.12.22


Anasayfa

Haberlere Geri Dön