Garipler için Hastane Kuran Vakıf

Vatan Caddesi’nde Emniyet Müdürlüğü’nün çapraz karşısında bembeyaz çehresiyle halen İstanbul’un en önemli hastanelerinden biri olarak hizmet veriyor Vakıf Gureba Hastanesi...

Bu hastanenin günümüz Türkiye’sine uyum sağlaması için çaba harcayanların başında adı Bezm-i Âlem Valide Sultan Vakıf Gureba Hastanesi ile özdeşleşmiş Prof. Dr. Asaf Ataseven gelmektedir.

Yine “ Meslekte 20 yılım bu hastanede geçti” diyen ve bir dönem bu hastanenin başhekimliğini de yapmış olan Opr. Dr. Şenel Yediyıldız şöyle anlatıyor:

“ Çok eski yıllardan beri hastanemize Türkiye’nin bir ucundan bile hasta gelirmiş. Vatandaş otobüsüne biner, sabah 08.00’de Topkapı’ya inermiş. Hastasıyla birlikte sabahın erken vaktinde Vakıf Gureba’ya gelir, öğlene kadar muayenesini olur, ilacını alır; öğleden sonra da saat 16.00’da tekrar otobüsle memlekete dönermiş.

Kurulduğu günden bugüne kadar bu hastaneden içeri giren kimsenin nereli ve kim olduğuna bakılmadı. Burada, içeriye gelen hastada iki özellik aradık. Birincisi; hasta mıdır? İkincisi: Vakıf Gureba Hastanesinin ilgilenmesi gereken bir garip midir?

Eğer garip ve hasta ise derhal gereken hizmeti verdik. Bu vakıf hastanesinin çalışma sistemi böyledir.

Gureba ne demektir? Garipler, kimsesizler, yoksullar, anlamına gelir.

“ İstanbul’un halen en önemli merkezinde, Vatan Caddesi’nde hizmet vermekte olan Vakıf Gureba’yı Vakfeden Bezm-i Âlem Valide Sultan burayı kurarken, oraya birçok gelir getiren mülk (akar) bağışlamış. Edremit’teki zeytinliklerden tutun da Terkos Gölü bile bu hastanenin akarıymış.

Valide Sultan’ın niyeti halismiş ki 1847’den bu yana hastane hiç kesintisiz hizmet veriyor. Bezm-i Âlem Valide Sultan ismi de yaşıyor ve yaşayacak.

15.11.22

haber1654


Anasayfa

Haberlere Geri Dön