Göl Temizleyen Vakıf

“Gelin bakalım çocuklar” diyordu Hamza oğlu Ali Bey... Mescidden çıkmış, üç dört genç ile birlikte iki yanına çiçekler dikilmiş olan arnavut kaldırımdan yürümeye başladılar.

-Şu mescidin etrafında şöyle bir dolaşalım sizinle...

Gençler saygı duyuyordu Ali Bey’e. Şehrin eşrafından olduğu gibi çok yardımsever bir beyefendiydi. Gençlerle genç olur, onların herhangi bir sıkıntısında kendi öz evladı gibi ilgilenirdi her biriyle. Bir müddet sonra yemyeşil ova olan Çukurbostan mevkiindeki göle çıktı yolları. Rengini gökyüzünden almış, masmavi parlıyordu. Gözlerine inanamadılar. Herkes birbirine soruyordu: “Gördün mü? Gördün mü?” Diye... Etrafında yemyeşil ağaçlar, oturacak sekiler vardı...

Gençlerden biri diğerine fısıldadı:

-Bu müthiş bir yer böyle. Acaba bizi buraya niçin getirmiş olabilir?

-Bilmem, dedi öteki. Ama birazdan anlarız, sabret...

kenarından bir müddet, sessizce dolaştılar... Daha sonra kıyıya bağlı sandalı çözüp hep birlikte göle açıldılar. Hamza oğlu Ali Bey, arada bir eğilip elindeki aletle suya atılmış bir yemek artığını, bir kemik parçasını ya da çürümüş bir meyve eşeliğini alıp alıp sandaldaki çöp kovasına atıyordu.

“Ne kadar hassas bir adam” dedi bir tanesi diğerine... Biraz sonra Ali Bey, gençlere döndü:

-Bu gölü hiç görmüş müydünüz?

-Hayır efendim görmemiştik.

-Hayırseverlik vicdanı bir duygudur gençler. Bizim de bir arzumuz vardı. O da az önce birlikte namaz kıldığımız mescidi Allah rızası için müminlerin ibadetine sunmak. Çok şükür nasip oldu. İşte mescidin şadırvanına ve diğer ihtiyaçlarına lazım olan su da bu gölden geliyor.

-Bu pırıl pırıl gölden mi?

-Evet. Ancak hem mescidimizin hem de bu gölün bakımı ve temizliğini şimdiye kadar kendim yürütmeye çalıştım. Ama “bir elin nesi var, iki elin sesi var” demişler. Önemli olan bu hizmetin benden sonra da devam edecek olmasıdır. Birlikte bir vakıf kurarak bu hizmeti nesiller sonraya taşıyabiliriz.

Gençler göl başında söz verdiler:

-Siz bir vakıf kurun, biz de vakfın hizmetini devam ettirelim.

Edirne’de kurulan bu vakıf, yüzlerce yıl aynı duyarlılıkla gölün temizliğini yürütmüştü...

11.09.22

haber1601


Anasayfa

Haberlere Geri Dön