Lefkoşa Arabahmet Mahallesi’nde kurulan bir eğitim vakfı: Hamidiye Medresesi.

27 ARALIK 1761 tarihinde "ŞERÂİBZÂDE EL-HAC OSMAN EFENDİ Bin EL-HAC AHMED AĞA" tarafından Lefkoşa Arabahmet Mahallesi'nde bir eğitim vakfı kurulur.

Vakıf, hayır müessesesinin ve Osmanlı medeniyetinin gönül zenginliği ile bir okulda gerekli olan en küçük ihtiyacı dahi dikkate alarak kurulmuş, vakfiye de yine aynı nezaketle hazırlanmıştır.

Zeytinyağı ile yanan kandilin fitiline kadar düşünülmüş olan bu vakfiye ile hem ecdadımızın eğitime verdiği önemi, hem de hayır işlerindeki hassasiyeti görmüş oluyoruz.

Lefkoşa Arabahmet Mahallesi'nde, Arabahmet Camii bitişiğinde bulunan 7 odalı bir yapı ile birlikte çok sayıda dükkan, tarla, çiftlik gibi taşınmaz mal, hem okul, hem de talebeler için vakfedilmiştir.

7 odalı yapı, Hamidiye Medresesi'nin kurulmasına vesile olmuş. Diğer taşınmazlar ise bu medresenin eğitim faaliyetleri, talebelerin ihtiyaçları ve tüm sistemin sürekliliği doğrultusunda değerlendirilerek, günümüze kadar uzanan bir hayır köprüsüne imkan tanımıştır.

Vakıf şartnamesinde ise şu ibareler yer alıyor.

"Vakfedilen malların gelirlerinden her gün okul öğretmenine 6 para, okuldaki 7 adet sınıftan birer öğrenciye her gün 1 para, okulun aydınlatma işleri için (zeytinyağı ile yanan kandil fitili) her gün 1 para, vakfın dükkan vs. gelir gider işlerini takip eden hizmetlisine günlük 1 para, ArabAhmed Camii imamına günlük 1 para verilsin."

21.05.2022

haber1509


Anasayfa

Haberlere Geri Dön