Ahmed Musa: Sistem Mühendisliği Ve Sibernetik İlminin Öncülerinden Olan, Aynı Zamanda Matematik Ve Astronomi Alanında Eserler Veren Müslüman Alim.

Yıldızları, diğer gök cisimlerini, bunların doğuş ve batışlarını inceledi. Bu incelemelerinin sonucunda yıldızların doğuşunu, batışını, aynı zamanda resimlerini gösteren mükemmel bir cihaz meydana getirdi. Görenleri hayrete düşüren bu cihazı Samarra Rasathanesi'nin önüne yerleştirdi. Bakırdan yapılmış olan bu cihaz, su kuvvetiyle çalışmaktaydı. Yıldızların resmini ve ismini ayrıntılı bir şekilde hiç kimsenin müdahalesi olmadan gösterebiliyordu (modern yapay zeka). Mekanik ilmiyle de ilgilendi. İcat ettiği bazı aletler: Rüzgarda sönmeyen kandil, yandıkça fitili otomatik olarak çıkan ve yağı tükettikçe yerine yenisini akıtan kandiller. Küçükbaş hayvanların su içerken otomatik olarak dolan su tekneleri. Bahçe sulama sistemi: sulama işlemi bitince düdük çalarak haber veren otomatik sistem. İzafi ağırlık ölçümü yapan kaplar...

Benu Musa kardeşlerin çeşitli eserlerini ve diğer çok sayıda eseri yerinde gözlemlemek için Lefkoşa Bedesten‘de yer alan 100 Objede Türk - İslam Bilim tarihi Sergisi‘ni ziyaret edebilirsiniz.

25.12.2021

haber1393


Anasayfa

Haberlere Geri Dön