Atun, “Kıbrıs’ta Evkaf İdaresi’nin Kısa Tarihi” isimli kitabını Benter’e takdim etti

Cumhuriyeti Meclis eski Başkanı ve KKTC eski Başbakanı Hakkı Atun’un kaleme aldığı “Kıbrıs’ta Evkaf İdaresi’nin Kısa Tarihi” isimli kitabı tanıtıldı. Atun, kitabı Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter’e takdim etti.

haber1340-1

Cumhuriyeti Meclis eski Başkanı ve KKTC eski Başbakanı Hakkı Atun, “Kıbrıs’ta Evkaf İdaresi’nin Kısa Tarihi” isimli kitabını, Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter’e takdim etti.

Kitap, Benter ve Atun’un, Vakıflar İdaresi’nde düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuna tanıtıldı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Benter’in ön sözleriyle başlayan kitap, içerisinde çeşitli tarihi belgeler barındırıyor.

 haber1340-2

“GEÇMİŞTE, İKİ EVİ OLAN BİRİNİ ÇOCUKLARINA BIRAKIR, BİR DİĞERİNİ İSE VAKFEDERDİ”

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter, Evkaf’ın paylaşmak ve iyilik yapmak gibi çeşitli görevlerinin bulunduğunu anımsatarak, Kıbrıs Türk halkının geçmişte bu duygu ve düşüncelerle hareket ettiğini, bencillikten uzak bir yaşam sürdüğünü ifade etti.

Benter, “Geçmişte, iki evi olan birini çocuklarına bırakır, bir diğerini ise vakfederdi” diyerek, dünyayı iyiliğin ve paylaşımın kurtaracağını ifade etti.

“VAKIF MALLARI ZAMAN İÇİNDE KANUNA AYKIRI BİR ŞEKİLDE ŞAHISLARA DEVREDİLDİ”

Zaman içinde vakıf mallarının kanuna aykırı bir şekilde şahıslara devredildiğini, bunun en yakın örneğinin ise Kapalı Maraş’ta yaşandığını söyleyen Benter, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Maraş’a gittiğinizde, ilk göreceğiniz şey, zengin olmaları için birilerine verilen Müslüman mezarlıklarıdır. Bu dünyanın hiçbir yerinde insanlığa sığmaz. Veya okul ihtiyaçlarının karşılandığı tarlalar, araziler, otel yapımı için birilerine verilmiş. Fakir öğrencilere ne olacak? Kimse ilgilenmiyor.”

“BİR VAKIF MALI, SONSUZA KADAR VAKIF MALIDIR”

Sözünü ettiği arazilerin Vakıflara iade edilmesi gerektiğine vurgu yapan Benter, “Herkes Maraş’ın 300 yıl boyunca Vakıf malı olduğunu kabul ediyor. Bir vakıf malı, sonsuza kadar vakıf malıdır” dedi.

Benter son olarak, Hakkı Atun’a kitap için teşekkürlerini sunarak, “Umarım eğitim müfredatına da girer” şeklinde konuştu.

ATUN: “VAKIF MALLARI EL DEĞİŞTİREMEZ”

Hakkı Atun ise geçmiş kuşakları yetiştiren öğretmenlerin büyük bir çoğunluğunun Evkaf tarafından yetiştirildiğine dikkat çekerek, “Efsanevi hocalar Tevfik Alirıaz, Dr. Hüsnü Feridun… Tümü, Vakıfların verdiği burslarla yetişmiş hocalardır” dedi.

Vakıf mallarının el değiştiremeyeceğini, bu durumun uluslararası hukukta da kabul edildiğini ifade eden Atun, Avrupa Birliği Ombudsmanının da bu yönde rapor yayınladığını kaydetti.

KAYNAK: Kıbrıs Postası - 04.11.2021


Anasayfa

Haberlere Geri Dön