İbrahim Benter: Vakıflar özüne dönmeye başlamıştır.

450 yıllık bir kurum olan Evkaf, 1571'de Osmanlı'nın adaya gelmesiyle kuruldu. Bu yıl kuruluşunun üzerinden tam 450 yıl geçmiş durumda. Ülkemizin en kadim ve en köklü kurumu konumunda olan Evkaf, artık kuruluş amaçları doğrultusunda, yani topluma hizmet için çalışmalar yürütebiliyor.

Telefonla katıldığı Kıbrıs TV canlı yayınında konuyla ilgili ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter,

Evkaf, aslında çok güçlü bir kurum. Fakat İngiliz idaresi zamanında fonksiyonunu kaybetmiş. Topluma faydalı olmaktan çıkarılmış.

İngiliz yönetiminden devraldıktan sonra biz de başaramamışız.

Bugün ise vakıflar özüne dönmeye başlamıştır. Topluma hizmet ederek kuruluş amaçları doğrultusunda çalışmalar yapabiliyoruz, şeklinde konuştu.

Gelen bir soru üzerine "Girne'de çok değerli olan bir araziyi Girne Amerikan Üniversitesi'ne kiraladıklarını, üniversitenin de hastane inşaatına başladığını, hastane inşaatı büyük oranda tamamlanmış olmasına rağmen bitirilememesi üzerine bize geri devredildi.

Biz de Aylık 20000 STG (toplamda 26 milyon TL) gibi bir kiradan feragat ederek, burayı pandemi hastanesi olması için ilgili bkanlığa hediye ettik. Bu devir teslim işi Temmuz ayında yapıldı. Bana o zaman 3 ay gibi bir sürede bitirileceğini söylemişlerdi" diyerek Girne pandemi hastanesinin tamamlanmamış olduğunu ifade etti.

Particilik işlerinden dolayı ehil olmayan insanların kurumlarda görev aldığını, liyakata bakmadan işe alınan kimi memurların hem ehil olmadığını, hem de eğitim verilmediğini, bunun sonucunda da problemler yaşandığını söyleyen Benter, planlama dairemiz olmasına rağmen hangi konuda planlama yapıldığının belirsizliğine ayrıca dikkat çekti.

KAYNAK: Kıbrıs Tv - 16.02.2021


Anasayfa

Haberlere Geri Dön