Barış Manço’dan Yadigâr ‘Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’

Barış Manço’nun 1982 yılında mezarını ziyaret edip yeni bir mezarın yapılmasına katkıda bulunduğu Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’nın mezarı geçtiğimiz haftalarda EVKAF tarafından yenilendi.

Göçeri köyünde bulunan Mehmet Ağa’nın bakımsız ve ilgisiz bırakılan mezarı yerine yeni bir mezar yapılırken, mezarın etrafına döşenen taşlarla çevre düzenlemesi ve bakımlı bir görüntü sağlandı.

Barış Manço’nun şarkısı ile ölümsüzleştirilen Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’nın hikayesi de yeniden gündeme gelmesi ile merak konusu oldu.

Aslen Karaman kökenli olan Mehmet Ağa’nın Anadolu’dan Kıbrıs’a 5 kardeş olarak geldikleri belirtiliyor. Ekip biçmesi için 3 bin dönüm toprak verilen Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’nın dönemin zengini ve yardımseverliği ile bilindiği belirtiliyor. Çoğu kaynakta Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’nın kavgalıları barıştırdığı, bekârları evlendirdiği, eşyalarını düzdüğü, ev verdiği ve en az da bir dönüm toprak bağışladığı belirtilirken, fakir fukaranın bir kahvehaneye, meyhaneye ya da lokantaya gittiğinde para ödemediği, yediklerinin hesabını Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’ya yazdırdığı belirtiliyor.

Kendi gibi gönlü de zengin bu ağanın malını mülkünü hep başkalarının hesabını ödeyerek harcadığından, yokluk içinde olmasa bile parasız pulsuz öldüğü de bilinen rivayetler arasında.

1970'li yıllarda konser için Kıbrıs’a gelen Barış Manço Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’yı bu konser sırasında Kıbrıslı Türkler’den duyar ve bu hikayelerden yola çıkarak yazdığı Sarı Çizmeli Mehmet Ağa şarkısı ile müzik dünyasını kasıp kavurur.

23.12.2020

haber1047


Anasayfa

Haberlere Geri Dön