Kıbrıs Türkü’nün özünde manevi değerlere sahip çıkmak vardır

Güzelyurt Yuvacık köyünde bir araya gelen vatandaşlar, kültürümüzde var olan dayanışma ruhu ile köyleri için bir cami inşasına başladı. Bölgenin en büyük mezarlığının Yuvacık‘ta olmasına rağmen Köyde cami olmaması, her yönden ciddi bir eksiklikti. Bu eksikliği gidermek için bölge sakinlerinden Mehmet Güneş öncülüğünde bir araya gelindi ve imece usulü gözetirerek çalışmalara başlandı. Kıbrıs Vakıflar İdaresi de vatandaşların yanında olarak, cami inşaasına gereken katkıyı sağlıyor.

Bölge sakinlerinden Mehmet Güneş, köyümüz bölgenin küçük ve şirin köylerinden biridir. Ancak bölgenin en büyük kabristanlığına sahip olan Yuvacık, 46 yıldır cami hasreti çekmekteydi. Kıbrıs’ın kültüründe her zaman dayanışma, yardımlaşma ve birlik beraberlik vardır. Biz el birliği içerisinde köyümüze bir cami inşa etmeye niyet ettik. İnşaatın başlamasından sonra Vakıflar İdaresi de gereken katkıyı sağlayarak yanımızda olmuştur.

Örnek olması adına da güzel bir olay oldu. Çünkü Kıbrıs Türkü’nün mayasında, değerinde ve özünde manevi değerlere sahip çıkmak vardır, diyerek sevincini paylaştı.

07.10.2020

 Anasayfa

Haberlere Geri Dön