Hatice Sultan tarafından kurulan Kaçkar Balından Şerbet Dağıtan Vakıf

Künye

Vakfın Adı: Hatice Sultan Vakfı

Kurucunun Lakabı: -

Kurulduğu Yer: İstanbul

Kuruluş Tarihi: M. 1665

Rize’nin Pazar ilçesinde bir müslüman, o ramazan özel olarak hazırlattığı 50’şer gramlık mini bal paketleriyle camiye geldi. Koli koli bal paketlerini teravih namazı sonrası camiden çıkan cemaate, görevlendirdiği kimselerle dağıttırmaya başladı

Kimi “ Bu ne? “ diye soruyor sonra alıyordu . Kimi hiçbir şey sormadan teşekkür ederek alıp ayrılıyordu.

Cemaatten yaşlı bir amca:

-Uy uşağum bunu kim hediye ediyor? Diye sordu.

Bir hayır sahibi efendim. İsmini vermek istemedi.

Ama, amca meraklı ya, ısrar sonucunda bu balı dağıttıranı öğrendi. Kim olduğunu diğerlerine hissettirmeyecek şekilde yanına gidip sordu:

-Uy uşağum, ha pu palu niçin dağıtaysun?

İftar değul hurma dağıtasın. Kandil değul ki mevlit şekeri dağıtasun. Bal dağıtaysun da... Bunun esrarı nedür bilmek istedum.

Hayırsever adam cevap verdi:

-Efendim, geçtiğimiz gün halk kütüphanesinde elime bir kitap geçti. Vakıflar İdaresi bastırmış. Diyordu ki kitapta: Hatice sultan Vakfı isimli bir vakıf kurulmuş: Hicri 1073 (Miladi 1663) yılında...

-E ne yapayımuş bu vakıf, bal mı satayımuş?

-Hayır satmıyormuş. Her sene ramazan ayında, bila fasıla teravih namazı çıkışında cemaate ha bu bizim memleketin meşhur balından şerbet dağıtıyormuş.

-Hediye mi?

-Evet... Hem de bizim Kaçkar balından yapılmış şerbet... Ben de o mübarek hanımın ruhunu şâd etmek için hiç olmazsa bir kere cemaate tadımlık da olsa bir bal dağıtayım dedim.

-Allah hayrını kabul eylesun uşağum...

23.09.2020

haber955


Anasayfa

Haberlere Geri Dön