Ayşe hanım tarafından kurulan Camilerdeki Saatleri Tamir Eden Vakıf

Künye

Vakfın Adı: Ayşe Hanım binti İsmail Efendi bin Abdullah Vakfı

Kurucunun Lakabı: abdullah oğlu merhumu İsmail Ağa kızı

Kurulduğu Yer: İstanbul

Kuruluş Tarihi: M. 1810

Kendisini kahve içmeye çağıran hanımlara üzüntüsünü açsa mıydı? Evet, bu gerçeğin herkesçe bilinmesi lazımdı. Bu tembellik ve neme lazımcılık çok fazlaydı. Çok üzülüyordu bu duruma Merhum İsmail Efendi’nin kızı Ayşe Hanım.

Dedi ki sohbetteki hanımefendilere:

-Kusurama bakmazsanız bu sohbette bir düşüncemi açacağım siz. Biliyorsunuz ki bütün ibadetler vakte bağlı. Vakit girmeden namaz kılamayız. Ramazanda iftar ve sahur yapamayız ve saire... Vakitleri de bize bildiren saatlerdir. Yani saat müslümanların hayatında çok önemlidir.

-İyide buna üzülecek şey nedir, anlamadım Ayşe Hanım, dedi sohbet arkadaşı.

-Anlaşılmayacak ne var?... Camilerde ve muvakkithanelerde (Vakti belirleme evlerinde) saatler yok mu?

-Evet...

-Günlük yaşantımızda bu kadar önemli yerin olan bu saatlerin bakımı, onarımı ve ayarlanması gerek. Bu konuda bilgili insanlar gerek. Haftada bir kurulması ve gerektiğinde tamirlerinin yapılması gerek.

Fakat bu konuyla ilgilenen bir müessese yok. İşte buna çok üzülüyorum...

-Olmadığını nereden biliyorsunuz?

-Babam anlatınca öğrendim. Diyorum ki böylesine önemli bir konu geçiştirilmemeli.

Hanımlar meseleyi anlamışlar, kahvelerini yudumlarken bu üzüntüyü onlar da paylaşmışlardı. Ama Ayşe Hanım bunu bir hizmet olarak görmüş ve harekete geçmişti. Hicri 1225 (Miladi 1810) yılında İstanbul’da bir vakıf kurdu. Vakıf, muvakkithane ve camilerdeki saatlerin bakımı ile ilgili görevleri üstlenecek kimseye maaş bağladı. Ayrıca bu bakım ve onarım işlerini uzmanların yapmasını şart koştu.

19.09.2020

haber950


Anasayfa

Haberlere Geri Dön