BULAŞICI HASTALIKLARI TEDAVİ VAKFI

Künye •Vakfın adı: Hattab bin Mehmed (Ahmed bin Rahat el-Hattab) Hattab bin Sahip Ahmed Vakfı

•Kurucunun adı:Ahmed bin Rahat el-Hattab

•Kurulduğu Yer:Sivas •Kurulduğu Tarih:721 H. (1321 M. )

Rüzgarlı bir kış günü... Soğuk insanın iliklerine kadar işliyordu...

Saib Ahmed oğlu Hattab bu ayazda, Sivas'ın merkezindeki konağının önünde toplanan kalabalığı görünce bir mesele olduğunu anladı. Dışarı çıktı. Meraklı gözleri süzdü tek tek. -Hoşgeldiniz ey şehrimin insanları; buyurun?

Kalabalık arasında önce bir homurdanma oldu. Sonra içlerinden bir tanesi ileri çıktı: -Hayırsever olduğunu biliyoruz. Fakir fukaraya, hasta ve düşkünlere yardım etmek tamam da... Şu cüzzam da ne oluyor?...

Cüzzam, insanın yüzünü ve bütün vücudunu yaralayan ve irinlerle dolduran bulaşıcı bir hastalık. Hastaya korkunç bir görünüm verdiği, bulaşıcı olduğu hem de tedavisi bilinmediği için, cüzzamlılar bazı toplumlarda lanetli sayılıyor hatta diri diri yakılıyorlardı.

Mevzu anlaşılmıştı. Kurduğu vakfın cüzzamlılarla ilgilenecek olması halk arasında korkuya sebep olmuştu. Kalabalığın tam ortasına geldi. Bütün inandırıcılığıyla dedi ki: -Sevgili dostlar, cüzzamlıya yardım etmek bir insanlık vazifesidir. Sonra onları etkileyen bir örnek verdi: -Peygamberimiz (SAV) bulaşıcı hastalığa yakalananları dışlamamıştır. Hatta bu sebeple cüzzamlı bir kimsenin elinden tutmuş ve kendisiyle birlikte elini tabağa koymuştur. Sonra da o kimseye moral vermiş ve "Allah'a güvenerek ve ona tevekkül ederek ye” buyurmuştur. Bu konuda da onun gibi davranmamız gerekmez mi?

Hemşerileri bu açıklamadan sonra vakfın hizmetinin yüceliğine inanmış ve ikna olmuşlardı.

Sivas’ta kurulmuş olan bu vakıf cüzzam gibi bulaşıcı hastalığa yakalanıp evlerine mahkum olanları tedavi ettirmenin yanında. fakir ve miskinler öldüklerinde cenaze ve defin masraflarının karşılanmasını da üstleniyordu. Emanet vakıflarında olduğu gibi akarlarını bir "Nâzır'a (vakıf müdürü) emanet usulüyle çalışan bu vakıf, uzun süre özellikle cüzzamlı hastaların ve diğer bulaşıcı hastalığa yakalananların sığınağı oldu.

28.08.2020

haber918


Anasayfa

Haberlere Geri Dön