İngiliz Üslerindeki Mallar Konusunda Evkaf’ın Girişimleri Sonuç Verdi; İngilizlerden Resmi Yanıt Geldi.

Bilindiği gibi Kıbrıs Vakıflar İdaresi, Kıbrıs Rum Yönetimi ve Birleşik Krallık arasında yapılan anlaşma ile üsler bölgesinde vakıf mallarının Evkaf’ın haklarına zarar gelebilecek biçimde geliştirmeye açılmasına itiraz etmişti. Üsler yönetimi basın yolu Evkaf’a yanıt vermiş ancak resmi bir yanıt gelmediği için Evkaf bu açıklamayı yetersiz bulduğunu açıklamıştı.

Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin yaptığı girişimler sonuç verdi ve İngiliz Üsleri Komutanı Major General Robert John Thomson tarafından imzalı resmi bir belge ile bölgedeki Evkaf dahil tüm Türk mal sahiplerinin korunacağının garantisi verildi.

Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, Kanal T’de 8 Ağustos Çarşamba günü katıldığı canlı yayında açıklamalar yaparak konu hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Prof. Benter “İngiliz Üsleri Komutanı Major General Thomson bize İngiliz Üslerindeki Türk mallarının sadece Türkler tarafından kullanılacağı konusunda resmi bir yazı yazarak, garanti verdi. Ben kendisine teşekkür ediyorum. Gördüğünüz gibi bu konuyu konuşarak, güzellikle çözdük. Şimdi ise binlerce dönüm mallarımızı nasıl yatırıma çevirip Evkaf’a gelir kazandıracağız, onun çalışmalarına başlıyoruz” şeklinde konuştu.

08.08.2020


Anasayfa

Haberlere Geri Dön