Evkaf, İngilizlerden yazılı taahhüt istiyor.

Birleşik Krallık ile Rum Yönetimi arasında imzalanan, “Ağrotur ve Dikelya’daki İngiliz üsler bölgelerinde bulunan ancak ‘askeri olmayan’ arazilerde sivil gelişime imkan veren anlaşmayla konuşarak, İngilizlerin ‘Türklerin haklarını koruyacağız’ dediğini, bunu pozitif bir gelişme olarak lanse ettiklerini ancak bu sözü yazılı olarak da almak istediklerini belirtti.

haber880

Kıbrıs Türk Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter, BRT'de katıldığı programda, Birleşik Krallık ile Rum Yönetimi arasında imzalanan, “Ağrotur ve Dikelya’daki İngiliz üsler bölgelerinde bulunan ancak ‘askeri olmayan’ arazilerde sivil gelişime imkan veren anlaşmayla” ilgili açıklamalarda bulundu.

Anlaşmanın 2014 yılında yapıldığını ve birkaç önce yeniden gündeme geldiğini belirten Benter, “Bu anlaşmayı hayata geçirmek istiyorlar ancak Dikelya Ağrotur’da, Vakıflara hem de Kıbrıslı Türklere ait araziler var” ifadelerini kullandı.

Evkaf olarak 2 hafta önce üslerdeki İngiliz idaresine bir yazı yazdıklarını ve bu bölgelerde vakıf arazileri olduğunu belirttiklerini ifade eden Benter, “Az bir araziden bahsetmiyoruz… 2300 kusur kadar arazimiz var” dedi.

İngiliz idaresine gönderilen yazının içeriğinden söz eden Benter, şöyle devam etti:

“Siz buraları sivil kullanıma açacaksanız, bize ait olan noktaların Vakıflar idaresinde kullanılması ya da imzalanması gerekir. Kim yatırım yapacaksa, gelip Evkaf ile sözleşme yapacak. Çünkü mal sahibi Evkafdır.”

Söz konusu yazıyı gönderdikten 1 gün sonra İngiliz idaresinden bir yetkilinin, Güney’de yayın yapan ‘Cyprus Mail’ gazetesine demeç verdiğini belirten Benter, “Gazeteye yaptıkları açıklamada, ‘Türklerin haklarını koruyacağız’ dediler. Biz bunu çok pozitif bir gelişme olarak karşıladık ve hem Cyprus Mail gazetesine, hem de yerel basınımıza açıklama yaptık. Dedik ki, basına verilen sözlü açıklamayı, yazılı olarak da tarafımıza gönderilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Benter, Evkaf’a danışılmadan arazilerin işletime konulması halinde, hukuki işlem başlatacaklarını da ekledi.

KAYNAK: Kıbrıs Postası – 26.07.2020


Anasayfa

Haberlere Geri Dön