EVKAF’IN ORMAN ARAZİLERİ ARTIK ATIL KALMAYACAK.

Kıbrıs Vakıflar İdaresi ile Orman Dairesi, orman arazisi nitelikli Evkaf arazilerinin daha verimli hale getirilmesi için protokol imzaladı.

Kıbrıs Vakıflar İdaresi ve Orman Dairesi Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile uygulanacak olan “Yeşil Ada Projesi” kapsamında, Evkaf’ın orman vasfına sahip tüm arazileri tespit edilip dijital ortama taşınıyor. Detaylı haritaların oluşturulacağı envanter çalışmasının tamamlanmasından sonra, Kıbrıs Vakıflar İdaresi ve Orman Dairesi Müdürlüğü işbirliği içerisinde bu araziler üzerindeki sorunları çözecek ve bu arazilerde projeler geliştirecek.

Yeşil Ada Projesi ile birlikte ülkenin en önemli sorunlarından biri olan ağaçlandırma ve orman arazilerinin korunmasına da katkı koymak hedefleniyor. Proje ile birlikte tarım dışı yüksek arazi bölgelerine Kıbrıs iklimine uygun ormanlar kazandırılacak. Bu arazilere gelir getirici zeytin, harnup ve badem gibi faydalı türler ekilip ormanların sürdürebilirliği sağlanacak.

Proje kapsamında vakıf arazilerindeki ormanların bakımı yapılacak, çıkan odun dar gelirli ailelere dağıtılacak.
Çok ihtiyaç duyulan ve halka ormanı sevdiren fidan dikimi etkinlikleri Orman Dairesinin denetiminde vakıf arazilerinde yapılabilecek. Vakıf arazilerinde bir Orman Müzesi ve Arberotum da oluşturulması hedefleniyor.

Şehir içinde tespit edilen vakıf arazilerine ise şehir ormanları kurulacak. Ayrıca kekik, lavanta, adaçayı, gibi gelir getirici endemik bitkilere dair pilot bölge çalışmaları vakıf arazilerinde yapılacak. Çocuklar için şehir bahçeleri ve benzeri doğayı sevdiren çalışmalar yapılacak. Ayrıca bu arazilere doğa yürüyüşü için yollar inşa edilecek.

04.06.2020

haber854-1

haber854-2


Anasayfa

Haberlere Geri Dön